Lowrance Eagle Eye 9" Inbyggd Livegivare
Har du önskat dig ett Ekold med Livegivare men tycker att det är lite för dyrt?
Här kommer ett väldigt prisvärt alternativ.
Du får en skärm på 9" med inbyggd Givarbox och livegivare för ett otroligt bra pris om man jämför med andra live givare på marknaden.
Såklart är kvaliteten och funktionen inte lika bra som på dem dyrare alternativen, men vi som provat anser att detta Eagle Eye ger dig det man behöver, det är VÄLDIGT bra för pengarna man betalar.
Med fyra ekolodsvyer från en givaren – Live Forward, Live Down, CHIRP Sonar och DownScan Imaging med FishReveal – erbjuder systemet en komplett översikt utan att behöva externa moduler.
Dessutom drar den väldigt lite ström.
Eagle Eye™ 9 Live är en avancerad ekolodslösning som kombinerar banbrytande teknik med en 9-tums IPS-skärm för optimal användarupplevelse. Skärmen levererar skarpa och tydliga bilder från alla vinklar, även genom polariserande glasögon, vilket gör den perfekt för både båtar och kajaker. Med fyra ekolodsvyer från en enda givare – Live Forward, Live Down, CHIRP Sonar och DownScan Imaging™ med FishReveal™ – erbjuder systemet en komplett översikt utan att behöva externa moduler. Autokalibrering och realtidsuppdatering säkerställer att du alltid får exakta nedåt- och framåtriktade vyer, medan FishReveal™-läget gör det enkelt att upptäcka fisk som gömmer sig i strukturer.
Detaljerade C-MAP®-sjökortsalternativ och Genesis® Live möjliggör skapandet av egna kartor i realtid, vilket ger dig full kontroll över navigationen. Med de helt nya färgpaletterna kan du enkelt öka kontrasten och förbättra synligheten under alla ljusförhållanden. Den innovativa designen inkluderar ett pålitligt twistlock-kontaktsystem för smidig installation samt en SD-kortplats för programvaruuppdateringar, inspelning av Genesis Live och tillägg av sjökort. Systemet kan monteras flexibelt med gimbalbeslag eller dash-montering.
Eagle Eye™ 9 Live är kraftfullt och energieffektivt med en skärmupplösning på 1024 x 600, spänning på 12V DC (10,8–17V DC) och en strömförbrukning på max 650 mA vid full bakgrundsbelysning. Med dimensionerna 287,2 x 162,5 x 90 mm och en vikt på 0,9 kg är det kompakt och lätt att hantera. Dessutom är det IP-klassat med ett kompassäkerhetsavstånd på 300 mm. Eagle Eye™ 9 Live är den ultimata lösningen för den som vill ha tillgång till avancerad ekolodsteknik, tydliga vyer och smidig navigering, perfekt för både professionella och entusiastiska användare.
OBS, Eagle Eye Funkar endast med medföljande Livegivare, den kan inte bytas mot annan givare.
Visa mer
15499 kr
Artikel | 359826 |
Brand: | Lowrance |
Size: | 9 Tum |
Skärmtyp | Knapp |
Ink givare | Live Givare |